Napísal: Tomáš Novák

Zverejnené: 19. 06. 2018


Leto nám už klope na dvere, ručička teplomeru stúpa neúprosne nahor a nás to ťahá von, zaskákať si. Veru nie je nič lepšie ako začať teplý letný deň kvalitným parkourovým tréningom. Je dôležité podotknúť, že v tých naozaj teplých letných dňoch by ste nemali trénovať medzi 11 a 15 hodinou, kedy je slnko naozaj silné a po tréningu by vám mohlo byť nevoľno.

Pri akejkoľvek fyzickej aktivite naše telo stráca tekutiny, je to spôsob akým sa naše telo ochladzuje. Keďže v lete je teplejšie ako v zime a naše telo vypotí viac tekutín, musíme v lete aj viac piť. Signál „smäd“ prichádza, podľa odborníkov, až v čase, kedy telu chýba 5-10% tekutín. Keď už máte sucho v hrdle, ťažšie sa vám prehĺta, ste unavený, malátny, prípadne sa vám krúti hlava, je to jasným znakom dehydratácie. Vtedy je potrebné zachovať pokoj, čo najrýchlejšie doplniť tekutiny, najlepšie čistou vodou, a presunúť sa na chladné miesto.

V minulosti sme sa mohli stretnúť s názorom, že počas športovania by sa malo piť málo, aby tekutina nezaťažovala žalúdok a krvný obed, dnes vieme, že nedostatok tekutín znižuje, nielen športový výkon, ale aj ostatné telesné funkcie. Bežný človek by mal denne vypiť 1,5 až 3 litre tekutín, u detí, v závislosti na veku, o 0,5 až 1 liter menej. No v deň tréningu je potrebné túto spotrebu navýšiť o minimálne liter.

Odborníci odporúčajú telo zásobovať zvýšeným množstvom tekutín ešte pred samotným výkonom, straty tekutín následkom športového výkonu, potom nebudú tak veľké. Takýmto spôsobom dokážeme zvýšiť našu výkonnosť a urýchliť regeneráciu svalov a nervov. Počas samotného výkonu by sme tekutiny mali prijímať častejšie a v menších dávkach, takýmto spôsobom príliš nezaťažíme žalúdok a navyše tekutiny sa budú môcť ľahšie vstrebať a spracovať. Počas hodinového tréningu je teda dobré vypiť 3-4x po dva decilitre. Za hodinový tréning, v závislosti od počasia a náročnosti, vypotíme asi 1 liter tekutín, no takéto množstvo by počas športového výkonu bolo pre organizmus predsa len veľkou záťažou. Je preto lepšie vynahradiť si stratené tekutiny po skončení tréningu.

K tréningu, nielen počas horúcich dní, nepatria ľadové nápoje. Telo je rozohriate a prijatím ľadovej vody mu spôsobíme prílišný šok, ten zastaví mnoho procesov, ktoré sa v tele dejú, nehovoriac o hroziacej angíne. Vyhnite sa taktiež nápojom s kofeínom, ktoré ešte viac dehydrujú organizmus. Najlepšie je piť čistú vodu, bylinkové čaje, prípadne jemne mineralizovanú vodu. Dobrou voľnou je aj iontový nápoj, ktorý okrem tekutín, dodáva energiu a zároveň urýchľuje regeneráciu. Nie je však dobré piť ho na každom tréningu, telo si na ľahkú energiu rýchlo zvykne a bez neho sa vám potom bude trénovať ťažšie.