Napísal: Tomáš Taran

Zverejnené: 02. 04. 2018


Parkour a slušné správanie

V tomto článku by som sa pokúsil dotknúť niekoľkých problémov, s ktorými sa v parkour komunite stretávame a ku každému z nich v krátkosti vyjadriť svoj názor. Článok prosím neberte, ako príkazy či zákazy, skôr ako vyjadrenie osobného názoru.

Prvý kontakt

V poslednej dobe mám pocit, že účastníci na zrazoch sa rozdelili do uzavretých skupín a namiesto pohodovej atmosféry nám tu skôr panuje súťaživosť. Myslím si, že na začiatku každého tréningu by bolo dobré sa pozdraviť, pokiaľ sa s niekým vidíme prvý krát, tak aj predstaviť. Je jasné, že z množstva neznámych ľudí si po prvom predstavení nemôžeme pamätať všetkých, ale je dobré vedieť s kým trávime na tréningu čas. Aký pozdrav zvolíte, je na vás. Pri ukončení stretnutia by sa nemalo zabúdať na rozlúčenie a poďakovanie.

Vzájomná podpora

Ďalej by som sa chcel zastaviť u vzájomnej podpory. Každý má občas strach pred náročným skokom a vždy dobre padne, keď vie, že nato nie je sám. Ponúknite mu „security“ (záchranu, istíte ho a zachytíte keby padal), radu alebo mu proste len povedzte: „Poď, máš nato. Skočil si už aj oveľa ťažšie skoky.“ Určite nikomu nepomôžete, keď mu budete hovoriť o tom, ako to nezvládne, že vyzerá nervózne, prípadne ho inak rozptyľovať. Myslím, že každý by sme sa k druhému mali správať tak, ako by sme chceli aby sa druhí správali k nám.

Keď máte pri spoločnom posilňovaní množstvo síl a vedľa vás je niekto, kto už nevládze, skúste ho podporiť. Zakričte „Poď, ešte dva kliky, to zvládneš.“, alebo mu pri zhybe podoprite nohy. Je pravda, že neodcvičí celú sériu úplne poctivo, ale dokončí ju. Nezabudnite, že človek, ktorému dnes pomôžete vy, vám to zajtra vráti.

+1

Zastavme sa na chvíľu pri posilňovaní, parkourovým zvykom je vždy v poslednej sérii urobiť o jedno opakovanie naviac. Pokiaľ teda máme urobiť 40 klikov, tak ich v poslednej sérii urobíme 41. Nie je to kvôli tomu, že ten posledný cvik nám dodá „superb strength bonus“ . Tento posledný cvik je venovaný ľuďom, ktorí tu dnes nemôžu byť s nami, či už kvôli financiám, zdravotným ťažkostiam, alebo čomukoľvek inému. Je to vlastne symbol toho, že nemyslíme iba na seba, ale snažíme sa pomáhať aj druhým. Zároveň je to aj o veľkom sebazaprení, pretože posledné opakovanie je vždy tým najťažším, no keď si spomeniete na niekoho, kto tu s vami nemôže byť, dodá vám to toľko sily, že ten cvik jednoducho zvládnete. V tej chvíli totiž necvičíte len pre seba, ale pre vás oboch.

Rešpekt k okoliu

Nechcem nikomu prikazovať a zakazovať to, čo by mal a čo nemal robiť ale keď je niekde nápis „Súkromný pozemok. Vstup zakázaný.“, asi by sme tam ísť nemali.

Ďalšou vecou je rešpektovanie okoloidúcich. Keď sa im nepáči to, čo robíme, najprv by sme sa mali pokúsiť im to v pokoji vysvetliť. Nie každý vie o čo ide a čo robíme. Reagujte primerane, nikomu nenadávajte a nerobte si z neho srandu.

Diskriminácia

Jeden z najdôležitejších bodov. Donieslo sa ku mne, že na jednom nemenovanom zraze sa skupinka parkouristov posmievala jednému z nás, kvôli tomu, že je tmavšej pleti. Toto do parkouru nepatrí, všetci sme si rovní.

To platí aj o diskriminácii parkouristiek. Je veľmi smutné a neslušné, keď sa na tréningu chlapci medzi sebou pozdravia a dievčatá obídu bez povšimnutia. Opäť tu platí pravidlo, že všetci sme si rovní a je úplne jedno, kto je silnejší alebo, kto viac vydrží.

Súťaženie

V ideálnom prípade, by každý z nás mal súťažiť sám so sebou, no v istom momente sa nevyhneme ani súpereniu medzi sebou. Zabudnite však na ponižovanie, sme jedna skupina, jeden tím s rovnakým cieľom, zlepšovať sa. Dnes vyhrá jeden, zajtra zase niekto iný, dôležité je, že toto všetko nás poháňa vpred. Keď sa pozrieme napríklad na „Red Bull Art Of Motion“. Súťaží sa tam, no väčšina súťažiacich sa, napriek tomu, navzájom podporuje. Všetci zúčastnení sú naozaj dobrí skokani a sú tam preto, že si to chcú užiť, zaskákať si a zabaviť sa. Napriek tomu sa občas stane, že sa objaví „neznámy“ chlapík, ktorý sa chce silou-mocou presláviť a v prvom kole, ako svoj prvý skok, skočí double sideflip, ktorý nemá zvládnutý. Súťaž sa preňho behom minúty končí v sanitke. Dobré, že?

Parkour je pre veľa z nás všetkým, preto sa snažme tréningovú atmosféru čo najviac spríjemňovať.