Ako začať s parkourom?

01

Čo je parkour a čo nie?

Parkour je tréningová metóda, pri ktorej parkourista (traceur), v dôkladnej súhre vlastného tela, prekonáva prekážky v prirodzenom prostredí. Základom parkouru je systematický tréning, od jednoduchších cvikov, cez akrobatické prvky a saltá až po náročné skoky, ktoré môžu byť vykonávané až po dokonalom zvládnutí základných prvkov.

02

Nájsť si na internete parkourové techniky (parkour tutoriály)

Na internete nájdeš množstvo videí a parkour návody (tutoriály), v ktorých sú vysvetlené základné parkourové cviky. Môžeš začať napríklad týmto zoznamom, ktorý je zoradený od tých najjednoduchších cvikov po zložitejšie.

03

Nájsť v okolí nejakého skúseného parkouristu

Začiatky bývajú ťažké, je preto dobré keď ťa bude niekto viesť a z osobných skúseností radiť pri postupnosti jednotlivých úkonov.

Kde takých ľudí nájdeš? Klikni na sekciu tréning (krúžok) a vyhľadaj si tam miesto, ktoré ti je najbližšie. Prípadne sa prídi pozrieť rovno na parkourový workshop, kde sa počas jedného dňa naučíš maximum nových trikov.

04

Nájsť miesta, kde trénovať parkour

Kto chce trénovať, ten si to správne miesto vždy nájde. Či už sú to rôzne steny, zábradlia, stromy, kamene... jednoducho všetko, kde sa dá loziť a skákať. Skús tiež našu android aplikáciu s parkour spotmi.

05

Prvý tréning

Všetko má svoju postupnosť, nesnaž sa hneď na prvom tréningu skúšať techniky pre pokročilých, ver, že tam sa časom dostaneš. No na začiatok sa musíš naučiť úplné základy (viď parkour tutoriály), preskočiť menšiu stenu alebo zábradlie. Neskôr sa prepracuješ k náročnejším cvičeniam a technikám. Je úplne normálne, že zo začiatku na niektoré cviky nemáš dostatok sily alebo sa niektoré techniky bojíš vykonávať. To všetko sa časom a hlavne poctivým tréningom zlepší. Pretože, čím viac budeš trénovať, tým budeš silnejší a odolnejší.

06

Pustiť sa do fyzickej prípravy

Práve rozvoj sily je to, čo môže skvalitniť tvoj parkour prejav. Keď budeš mať silné nohy a vysoký výskok, budeš mať viac času na otočenie salta vo vzduchu. Zaraď niekoľko posilňovacích cvičení na koniec svojho tréningu alebo večer pred spaním a zakrátko uvidíš, že tvoje telo je pevnejšie a jednotlivé techniky zvládaš omnoho jednoduchšie.

07

Dať do tréningu všetko

Ak sa ti parkour páči, tréningy ťa bavia a chceš sa mu venovať, poriadne sa do toho zahryzni. Bude to chcieť tvrdú prácu, veľa úsilia a odriekania, no výsledný efekt zato rozhodne stojí. Buď pripravený aj nato, že to nebude vždy jednoduché, naučiť sa novým trikom chce vždy určitý čas, ktorý je u každého rôzne dlhý.

„Pozri sa, aké sú možnosti tréningu

v tvojom meste!“

Chcem trénovať parkour

Odber noviniek

Drž sa nás, s nami ti nič neutečie!

Načítání...